2011 World Youth Latin

The Final: LIVE From Ostrava! 01/10/2011

 

And The Finalists Are ... 01/10/2011

Where Stars Are Born!You were waiting to find out who made it? Faster than ever! The outcome of the semi-final that finished just minutes ago ... Six move on, six place from 7th through 12th. They are:

After the Semi-Final

Temporary Results
Qualified Couples to Final
No. Couple Country
13 Petar Daskalov / Christine Hojmark Denmark
14 Marco De Angelis / Alice Fabrizi Italy
24 Yaroslav Galay / Kateryna Klishyna Ukraine
42 Evgeniy Kuzin / Elina Popova Russia
65 Maxim Stepanov / Viktoria Konstantinova Germany
66 George Sutu / Ludivine Brangbour France

 

Eliminated Couples
Place No. Couple Country
7. 9 Dan Capcelea / Natalia Luchin Moldova
8. 32 Michal Hornicek / Yana Grishchenko Czech Republic
9. 49 Paul Moldovan / Cristina Tatar Romania
10. 7 Victor Burchuladze / Valeriya Agikian Russia
11. 44 Giacomo Lazzarini / Roberta Benedetti Italy
12. 26 Mateusz Godziebiewski / Ewelina Mikolajewska Poland

That's DanceSport!

The Semi-Final LIVE from Ostrava!!! 01/10/2011

YouTube Live

 

Not to be missed ....

Here They Are ... 01/10/2011

Live from Ostrava!!!Here are the results after the quarterfinal of the 2011 World Youth Latin in Ostrava, CZE. 12 move on to the Semi-Final, 12 are now placed from 13th through 24th. They're all stars on the rise!

Stay tuned for live action on the Semi-Final in about 5 minutes!

 

After Round 3!

Remporary Results
Qualified Couples to 4th Round
No. Couple Country
7 Victor Burchuladze / Valeriya Agikian Russia
9 Dan Capcelea / Natalia Luchin Moldova
13 Petar Daskalov / Christine Hojmark Denmark
14 Marco De Angelis / Alice Fabrizi Italy
24 Yaroslav Galay / Kateryna Klishyna Ukraine
26 Mateusz Godziebiewski / Ewelina Mikolajewska Poland
32 Michal Hornicek / Yana Grishchenko Czech Republic
42 Evgeniy Kuzin / Elina Popova Russia
44 Giacomo Lazzarini / Roberta Benedetti Italy
49 Paul Moldovan / Cristina Tatar Romania
65 Maxim Stepanov / Viktoria Konstantinova Germany
66 George Sutu / Ludivine Brangbour France

 

Eliminated Couples
Place No. Couple Country
13. 45 Artyom Liaskovsky / Liana Odikadze Israel
14. 4 Bogdan Boie / Ksenia Rbyna Romania
15. 15 Giuseppe Dell'aria / Laura Jottay Belgium
16. 6 Gregor Bronstein / Aigulim Gerich Germany
17. 29 Dusan Grula / Alexandra Ksiazekova Slovakia
18. 39 Mantas Kirvelis / Svetlana Azarova Lithuania
19. 5 Edgaras Brazas / Viktorija Gaidyte Lithuania
20.-21. 57 Maciej Rasinski / Nikolina Melin Poland
20.-21. 63 Young Eun Shim / Song Ha Kim Korean
22. 36 Josef Just / Helena Birgusova Czech Republic
23. 40 Vladlen Kravchenko / Aigerim Toktarova Kazakhstan
24. 30 Bertalan Janos Hegyes / Violetta Kis Hungary

2011 World Youth Latin Quarterfinal 01/10/2011

YouTube Live
Back live with the world's top 24 couples on the floor ...

 

Qualified For Quarterfinal 01/10/2011

Here are the 24 couples who made it to the quarterfinal and the placings 25 through 66.

Temporary Results
Qualified couples for 3rd Round
No. Couple Country
4 Bogdan Boie / Ksenia Rbyna Romania
5 Edgaras Brazas / Viktorija Gaidyte Lithuania
6 Gregor Bronstein / Aigulim Gerich Germany
7 Victor Burchuladze / Valeriya Agikian Russia
9 Dan Capcelea / Natalia Luchin Moldova
13 Petar Daskalov / Christine Hojmark Denmark
14 Marco De Angelis / Alice Fabrizi Italy
15 Giuseppe Dell'aria / Laura Jottay Belgium
24 Yaroslav Galay / Kateryna Klishyna Ukraine
26 Mateusz Godziebiewski / Ewelina Mikolajewska Poland
29 Dusan Grula / Alexandra Ksiazekova Slovakia
30 Bertalan Janos Hegyes / Violetta Kis Hungary
32 Michal Hornicek / Yana Grishchenko Czech Republic
36 Josef Just / Helena Birgusova Czech Republic
39 Mantas Kirvelis / Svetlana Azarova Lithuania
40 Vladlen Kravchenko / Aigerim Toktarova Kazakhstan
42 Evgeniy Kuzin / Elina Popova Russia
44 Giacomo Lazzarini / Roberta Benedetti Italy
45 Artyom Liaskovsky / Liana Odikadze Israel
49 Paul Moldovan / Cristina Tatar Romania
57 Maciej Rasinski / Nikolina Melin Poland
63 Young Eun Shim / Song Ha Kim Korean
65 Maxim Stepanov / Viktoria Konstantinova Germany
66 George Sutu / Ludivine Brangbour France

 

Eliminated couples
Place No. Couple Country
25. 73 Szabolcs Gyorgy Zilahi / Krisztina Kovacs Hungary
26. 20 Armand Fazullin / Marit Mets Estonia
27. 1 Mario Acosta-Cevallos / Diana Lemeshko Canada
28.-32. 8 Ignat Calasnic / Olivia Gjelfort Denmark
28.-32. 23 Arturs Freimanis / Elina Muceniece Latvia
28.-32. 52 Dmytro Palchonkov / Anastasiya Galkevych Ukraine
28.-32. 56 Raphael Provitera / Melanie Labrosse France
28.-32. 67 Winson Tam / Anna Nina Kus Canada
33. 46 Aleksandr Makusev / Marina Tulp Estonia
34. 28 Andrei Grosu / Irina Puica Moldova
35.-36. 25 Ron Garber / Ashley Goldman USA
35.-36. 51 Pablo Otero / Irina Perez Spain
37. 53 Vasil Pavlov / Gabriela Burgazlieva Bulgaria
38.-39. 2 Abylaikhan Akkubekov / Veronika Popova Kazakhstan
38.-39. 11 Krists Ciapas / Anna Andreicuka Latvia
40.-41. 3 Salvatore Ammirata / Desislava Pencheva Bulgaria
40.-41. 38 Pyry Kansa / Taiju Koivula Finland
42.-43. 22 Adrian Fontenla / Edyta Kwasna Spain
42.-43. 37 Dawid Kaleta / Frida Steffensen Sweden
44.-45. 34 Rahimi Itay / Ella Gorodinsky Israel
44.-45. 35 Austin Joson / Gabriella Sabler USA
46. 70 Aleksey Tkachuk / Nadzeya Valuy Belarus
47. 62 Yuksel Canberk Sayin / Selin Kahraman Turkey
48. 18 Aljaz Erzin / Maja Kosutic Slovenia
49. 16 Mario Duda / Johanna Ruhrlinger Austria
50. 54 Jonni Peltola / Kastanja Rauhala Finland
51. 55 Matej Pritekelj / Anja Pritekelj Slovenia
52.-53. 17 Daniele Emiliani / Natasha Jackson England
52.-53. 59 Lorenzo Romano / Paula Jericevic Croatia
54. 33 Lyu Ishizuka / Samantha Nicholson New Zealand
55. 12 Vadim Danilov / Natalia Horvathova Slovakia
56.-58. 43 Chi Tong Lam / Wun Pun Macau
56.-58. 61 Yahor Savostau / Darya Palishchuk Belarus
56.-58. 68 Ka Pan Tam / Weng Lam Vong Macau
59.-60. 19 Kivanc Eski / Beren Tekin Turkey
59.-60. 69 Remus Tan / Isabelle Tay Singapore
61. 58 Sylvano Rojnik / Mandy Houben Netherlands
62.-63. 60 Filip Sagovac / Karla Petrac Croatia
62.-63. 64 Luka Stefanovic / Marija Skrbic Serbia
64.-65. 31 Klemens Hofer / Teresa Plutzar Austria
64.-65. 47 Marco Mendonca / Adriana Bras Portugal
66. 41 Keisuke Kubo / Madoka Minakawa Japan

And Here Is The Live Stream of Round 2 01/10/2011

The 48 couples in Round 2

 

Placings 49 Through 66 01/10/2011

Place No. Couple Country
49. 16 Mario Duda / Johanna Ruhrlinger Austria
50. 54 Jonni Peltola / Kastanja Rauhala Finland
51. 55 Matej Pritekelj / Anja Pritekelj Slovenia
52.-53. 17 Daniele Emiliani / Natasha Jackson England
52.-53. 59 Lorenzo Romano / Paula Jericevic Croatia
54. 33 Lyu Ishizuka / Samantha Nicholson New Zealand
55. 12 Vadim Danilov / Natalia Horvathova Slovakia
56.-58. 43 Chi Tong Lam / Wun Pun Macau
56.-58. 61 Yahor Savostau / Darya Palishchuk Belarus
56.-58. 68 Ka Pan Tam / Weng Lam Vong Macau
59.-60. 19 Kivanc Eski / Beren Tekin Turkey
59.-60. 69 Remus Tan / Isabelle Tay Singapore
61. 58 Sylvano Rojnik / Mandy Houben Netherlands
62.-63. 60 Filip Sagovac / Karla Petrac Croatia
62.-63. 64 Luka Stefanovic / Marija Skrbic Serbia
64.-65. 31 Klemens Hofer / Teresa Plutzar Austria
64.-65. 47 Marco Mendonca / Adriana Bras Portugal
66. 41 Keisuke Kubo / Madoka Minakawa Japan

Latest PostsSubscribe to notice board RSS

 

More Blogs

Blogs in 2013

Blogs in 2012

Blogs in 2011