Show recent news

Latest News

  • DanceSport in Botswana

    The Botswana DanceSport Association holds the Ghetto DanceSport Fedtival, bringing together dancers of all ages and in four dance styles: Latin, Standard, House and Hip Hop. More than 15 clubs entered.

    28/06/2016 read more ...
  • DanceSport Europe General Meeting

    DanceSport Europe held its General Meeting concurrently with that of WDSF in Rome, ITA. Vice-President Heidi Estler had to assume the chair after President Luis Vaño was unable to travel.

    27/06/2016 read more ...
  • Chengdu Offers Record Purse

    Chengdu, CHN, has been a perennial and generous host to top DanceSport events for quite some time. With the 2016 World Championships in Latin as well as Showdance Latin and Standard the city ups the stakes to record levels.

    23/06/2016 read more ...
  • 2016 World Standard Formation Not In Belarus

    The 2016 World DanceSport Championship Standard Formation that was scheduled to be held in Minks, BLR, on 17 December has been cancelled by the Belarus DanceSport Alliance for financial reasons.

    22/06/2016 read more ...
  • Looking Forward To The World Games

    Evaldas Sodeika and Ieva Zukauskaite, LTU, are the first DanceSport athletes to appear in the "Looking Forward To The World Games" Facebook campaign of the International World Games Association.

    20/06/2016 read more ...
  • Adjudicators' Congress in Taipei

    The DanceSport Academy holds an Adjudicators' Congress with close to 100 participants at the National Olympic Committee headquarters in Taipei, TPE, to get the judges ready for the upcoming National Games.

    19/06/2016 read more ...
Archives

Live From Ostrava: New Blog 15/06/2010

Live from Ostrava ...

Another "Live from ... " blog has gone up! IDSF Communications reports on the 2010 European DanceSport Championship Latin from Ostrava, CZE. Heidi Götz and Erwin Poschner are on site to bring you the latest from the CEZ Arena under the link idsfeuropeanlatin.wordpress.com

 

 

 

69 couples have entered the championship!

Atasuntsev Arkadi –  Margarian Meline ARM
Kochanek Robert –  Akopian Nune ARM
Garbuzov Vadim –  Menzinger Kathrin AUT
Zaripov Zufar –  Ludwig-Tchemodourova Anna AUT
Ashrafov Azar –  Tovstasheva Olga AZE
Osmanov Ilkham –  Osmanova Nargiz AZE
Dell’aria Giuseppe –  Gorski Orphea BEL
Van Briel Kurt –  Vangeel Vanessa BEL
Kocan Nermin –  Brkic Iris BIH
Lehoczky György  –  Imamovic Anja BIH
Marasin Dzianis –  Tsarykava Iryna BLR
Rasskazov Georgi –  Paretskaya Volha BLR
Spirov Rangel –  Akimova Yana BUL
Plohl Zoran –  Lahvinovich Tatsiana CRO
Varga Istvan –  Pilic Gabriela CRO
Marek Tomas –  Markova Martina CZE
Pradka Radim –  Kolmanova Katerina CZE
Bager Troels –  Jeliazkova Ina DEN
Zanibellato Martino –  Abildtrup Michelle DEN
Garcia Nicolas –  Turlupova Masha ESP
Marcos Edgar –  Fetissova Valeria ESP
Anokhin Vasily –  Bazokina Tiina EST
Frighetto Manuel –  Rooba Karin EST
Kagan Juri –  Ketonen Claudia FIN
Vainomaa Jaak –  Savikurki Taina FIN
Lyonnet Gregoire –  Darzniece Luize FRA
Schmitt Charles-Guillaume –  Salikhova Elena FRA
Hardwick Ben –  Jones Lucy GBR
Jones Neil –  Sokolova  Ekaterina GBR
Bazev Nikita –  Arndt Marta GER
Tatarenko Sergey –  Tatarenko Viktoria GER
Laszlo Csaba –  Mikes Anna HUN
Silvestri Andrea –  Váradi Martina HUN
Sevastianov Vitaly –  Stepunina Anna IRL
Sigurdsson Sigurdur Thor –  Oladottir Hanna Run ISL
Laskin Yosef –  Libman Evgenia ISR
Levikov Alexander –  Lyulikova Alexandra ISR
Goffredo Gabriele Pasquale –  Goffredo Antonia ITA
Langella Aniello –  Moshenska Khrystyna ITA
Rebrov Alexander –  Liepniece Madara LAT
Zampierollo Alex –  Pole Elza LAT
Osadchenko Valerij –  Osadchenko Olga LTU
Tamulaitis Liudas –  Konopliovaite Ieva LTU
Arcolin Massimo –  Mustuc Liubovi MDA
Kashkovskyy Yevgen –  Matus Ana MDA
Didden Niels –  Van Rijn Gwyneth NED
Janssen Rémi –  Krewinel Debbie NED
Fiksa Marek –  Jurecka Kinga POL
Radziejowski Krystian –  Maczek Sylwia POL
Custodio Carlos –  Plescenco Elena POR
Marques Ricardo –  Silva Sandra POR
Luca Sergiu –  Arces Maria Pia ROM
Manole Razvan –  Negoduico Olga ROM
Karpov Vladimir –  Tzaptashvilli Mariya RUS
Silde Alexey –  Firstova Anna RUS
Batagelj Jurij –  Strukelj Jagoda SLO
Prasnikar Klemen –  Averkieva Alexandra SLO
Lackovic Strahinja –  Djordjevic Katarina SRB
Paunovic Mirko –  Mijailovic Ana SRB
Huter Mitja –  Dürler Nicole SUI
Vajcik Michal –  Huber Carmen SUI
Bumbak Jan –  Zaytseva Albina SVK
Hein Jiri –  Krncanova Lucia SVK
Eussen Yvo –  Novotny Elisabeth SWE
Oradei Stefano –  Kinnunen Veera SWE
Gormez Gurkan –  Gormez  Ilgaz TUR
Kus Erhan –  Arigul Seda TUR
Bilopukhov Mykhaylo –  Shypylina Anastasia UKR
Rosenko Dmytro –  Granko Nataliya UKR